Co změnilo mé kresby v průběhu let (drobná uvědomění, co vám snad taky pomůžou)

25. března 2017 v 17:52 | fluttershine |  Obrázky
Po nekonečně dlouhé době jsem zpátky na blogu. Ne, že bych nenavštěvovala nějaké cizí blogy (mé dvě stálice zůstávají), jen jsem neměla čas, chuť ani nápady něco sem psát, pokud možno všechno zároveň. Netvrdím, že se to teď zlepší, nechci slibovat, že sem budu něco pravidelně psát, jen tím chci říct, že jsem pořád tady, na blog jsem nezanevřela a zkrátka už sem nechci psát každou hloupost, která mi proletí hlavou, jako jsem to dělala dřív (ráda bych řekla, že pár let zpátky, ale podobné články tu byly i v posledním pokusu o obnovu blogu... jejich důvod byl ten, že jsem sama sobě slíbila, že sem budu každý týden něco dávat a když mě nic zas tak moc smysluplného nenapadlo, napsala jsem první blbost, která mě napadla).

Je možné, že se tady už článek na toto téma objevil, nevím ale, nakolik byl podrobný a jestli je tak vůbec pojmenovaný. Nejspíš zapadl ve směsici odpadu. Přišel čas si napravit reputaci. Nejsem profík ani netvrdím, že kreslím perfektně, mám daleko k dokonalosti, spoustu věcí stále neumím a teprve se je učím, ale všimla jsem si určitých zlepšení ve svých obrázcích v průběhu let, proto jsem se rozhodla podělit se s vámi o to, díky čemu se třeba zlepšily.


První věcí, kterou jsem se naučila až postupně, byla trpělivost. Ano, pořád ztrácím trpělivost, když už to trvá moc dlouho, mám chuť mlátit hlavou o stůl, o zeď nebo házet čímkoliv, co je zrovna po ruce. Důležité je buď nepřestat, nebo si udělat přestávku a pokračovat. Stále ale bojuju s návratem k obrázkům třeba další den nebo o týden později, pokud se nedá stihnout na jeden zátah. Je možné, že ho rozpracuju, jsem i docela spokojená, ale pak ho nikdy nedokončím.
Snažím se být trpělivá. To je velký rozdíl oproti dřívějšku - měla jsem pocit, že když jsem nakreslila obrysy, vybarvila vlasy, oči a obočí, zkrátka ty nejvýraznější plochy, mám naprosto mistrovské dílo. Když se na to tak koukám zpátky, připadá mi celkem vtipné, co se mi zdálo jako nejúžasnější obrázek na světě, a doufám, že za pár let se budu koukat na svoje nynější kresby s tím, že jsem se v mnohém zlepšila a jsem zase na míle daleko od tohohle bodu. Právě i to je trpělivost - postupně kreslit a kreslit, postupně přijde viditelné zlepšení. Ale ne hned. Není to věc, která by přišla instantně nebo třeba po týdnu. Tenhle proces zabere měsíce, roky a vlastně nikdy neskončí (dokud nepřestanete tvořit nebo dokud neumřete - čímž vás nechci nijak strašit, že umřete, třeba ne).

Kreslete tak často, jak to jen jde, abyste se zlepšovali. Vracela jsem se ke kreslení po několika měsících někdy po Vánocích a nebylo to snadné. Pořád to není snadné, nemám tolik času, kolik bych chtěla, ani tolik energie, kolik bych potřebovala. Ale postupně se to poddává. O jarních prázdninách jsem se snažila kreslit každý den několik hodin a přestože to zní neuvěřitelně, k jakémusi zlepšení došlo. Není přímo viditelné, ale pozoruji na sobě, že kreslení jde maličko snázeji. Když jsem začínala o těch Vánocích, byla pro mě hodně náročná i předloha tohoto typu.
Tím se dostávám k jednomu z dalších klíčů úspěchu: kreslete podle předlohy. Nejlépe pak podle realistické předlohy a úplně nejlepší ze všeho je kreslit podle skutečnosti. (To mi dělá opravdu velký problém, protože mu nevěnuju tolik pozornosti, kolik bych měla.) Ale pokud začínáte, zkuste nějaké lehčí, které nemají příliš mnoho detailů, které by vám mohly výsledek rozhodit. Jakože, jestli si věříte, klidně zkuste hned pro začátek realistický portrét nějakého člověka, nejlépe s hlavou ne v profillu nebo zepředu, ale nějaký skoro profil nebo tak xD Taky není dobré překreslovat cizí obrázky, protože zopakujete chyby, které tam před vámi ten člověk udělal, a ještě si tam přidáte vlastní.

Na druhou stranu je naprosto v pořádku kreslit si jen tak pro radost, třeba i vytvořit něco abstraktního, kdy si užíváte jen pocitu posunování tužky/fixky/pastelky/doplňtesicochcete po papíře, naprosto bezstarostně, že byste mohli zbabrat anatomii nebo stínování nebo ten strom nakreslit nakřivo. Abstrakt jsem taky dlouho nechtěla vůbec tvořit, přišlo mi to jako plýtvání papírem a vůbec nesmysl, a pak jsem jednou strávila večer trháním papíru a jeho opatláváním stylem "jééé, tuhle barvičku tam ještě nemám!"... takže tak.

Dalším důležitým bodem je nebarvit hned napoprvé výrazně, ale pracovat ve vrstvách, kdy nejprve barvím světle, poté ztmavuju. Protože když je to moc tmavé, zpátky už to vzít nejde.
S tímto se pojí i obrysová linka. Netlačit na tužku, to je něco, co jsem pochopila až mnohem, mnohem později, než jsem asi měla. Ale už je to tam ^^ Stejný případ je i rozpatlávání tužky prstem. Prosím, pokud už chcete rozmazávat, nedělejte to prstem, především ne na velkých plochách, působí to opravdu ohavně. Pokud vám to jde, nerozmazávejte vůbec. Jak jsem zjistila, dá se (jemně!) stínovat i bez rozmazávání.

Protože mě už nic dalšího významného nenapadá, zakončím svůj článek otázkou, co posunulo vás nebo jestli vám mé rady nějak pomohly, a následujícím citátem:
"Learn the rules like a pro, so you can break them like an artist." - Pablo Picasso

(moje kresba Audrey Hepburn z jarních prázdnin:jestli jste ji
poznali, udělejte mi tu radost a napište to do komentářů ~)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Shairin Shairin | Web | 17. dubna 2017 v 10:05 | Reagovat

Páni, kreslíš vážně krásně :) Bohuzel jsem nepoznala kdo to je, protože toho člověka ani neznám :D.
Jinak s radami v podstatě souhlasím. Kreslení chce čas a praxi...

Přeju hodně štěstí :)
S.

2 fluttershine fluttershine | 21. dubna 2017 v 17:53 | Reagovat

[1]: Děkuji :-)

3 CharlesBeict CharlesBeict | E-mail | Web | 23. října 2017 v 13:55 | Reagovat

Thesis Writing Service - EssayErudite.com

If you look for a trustworthy <a href=https://essayerudite.com/thesis-writing-service/>thesis writing service</a> and want to benefit from a higher grade, your editors, proofreaders, and instructors are here to lend you a hand.
Some students afraid of hiring professional writers due to ethical issues. As a result, they fail the course due to various reasons not able to defend their degree.
You should note that there is nothing wrong with opting for a <a href="https://essayerudite.com/thesis-writing-service/" />thesis writing service</a>. EssayErudite is certainly the best place for that.

Thesis Writing Service https://essayerudite.com/thesis-writing-service/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama