Duben 2016

Dost bylo snů, a teď...

19. dubna 2016 v 18:38 | fluttershine |  Téma týdne
...už vstávej! Za chvíli začíná škola, přijdeš pozdě!
No nebylo by to poetické, kdyby vás někdo ráno vzbudil slovy "dost bylo snů"? Nebo kdyby to na vás zakřičel váš budík? Máte naprostou pravdu. Nebylo. Protože vstávání je tak jako tak zlo. Když člověk nic nemusí, tak samozřejmě ne - ale jak musím vstát brzo a ještě mě ten den čeká písemka a zkoušení a odpoledne se naučit na další a kdo ví, co ještě, už se mi tak nějak nechce. Ale někdy se člověk naopak chce vzbudit, protože...
...dost bylo snů o tom, jak mě honí slon a chce, abych umřela na sloním hřbitově, resp. chce mě tam zabít.
...dost už bylo snů o tom, že jste v cizí kůži. Někdy to vážně není až tak příjemné. Zvlášť když vás chce kvůli tomu, kdo jste, slon zabít na sloním hřbitově.
...dost už bylo snů o utíkání. Vážně. Naběháte se i tak dost přes den, aspoň v noci byste měli mít právo si odpočinout. Ale když se vzbudíte, aspoň nebudete utíkat před slonem.
Tohle jsme si vyjasnili. Miluju spánek, miluju sny, miluju být v nich někým jiným, zažívat věci, které reálně nezažiju (a hlavně ani nechci). Ale stejně jsem ráda, že se můžu probudit, být tím, kým jsem a dělat to, co chci. Alespoň z velké části. A tím se dostáváme ještě k něčemu jinému - jinému druhu snů, bdělých snů. Věci, po kterých toužíte. A kdo říká, že to mají být jen sny? Nejsou přece vždycky nesplnitelné. Jasně, asi nebudete dělat modelku, když jste vysocí jako já (to znamená celkem malí, tak kolem metru šedesát), a máte ksicht jako já (věřte mi, já už toho zkusila spoustu, stejně jsem pořád uhrovitá až běda, hlavně na ramenách. Klidně na tohle téma někdy napíšu článek, třeba byste v něm našli něco užitečného). Ale některé sny, jako naučit se nějaký sport nebo jazyk, ty nejsou tak nereálné. Hlavně u nás. V některých zemích skutečně nejde plnit své sny, není tam na to prostor, nemáte na to právo. Proto si važte toho, co máte tady. Ale o to v tomhle článku nejde.
...dost bylo snů, teď začnu dělat to, co opravdu chci. Nebo chtěla bych začít. Někdy na to ani není dostatek energie, při tom všem, co se děje.
Ale když bude, chci se snažit něco dělat. Ne za pět minut. To bych taky nikdy nemusela začít.

Mikulášovy patálie

19. dubna 2016 v 18:17 | fluttershine |  Filmy a seriály
Mikulášovy patálie, film z roku 2009. Náměť je zkrátka legendární - kdo by neznal příběhy o malém chlapci Mikulášovi a jeho přátelích? A pokud je někdo neznáte, jděte si nějakou knížku koupit nebo půjčit. Nejlépe hned, než na to zapomenete. Nebo si to napište.
Samotný film se mi moc líbí. Pokud jde o děj, tak hlavní zápletka není nijak epická (ani nemá být, aby to působilo tak, jak má), ale menší události jsou prostě dokonalé. Na nich je právě film postavený, jsou to ty příběhy z knížek, které nekopírují samozřejmě úplně věrně, jen tak, jak se to hodí.
A tím se dostáváme k další věci - postavám. Jak moc se podobají těm knižním? Podle mě perfektně. I výkony herců jsou výborné, a pokud u někoho malinko slabší, nejsou to ty děti.
Ještě bych chtěla zmínit český dabing. Je to u mě překvapivé, jelikož většinou nesnáším české dabingy, ale tentokrát se mi líbí. Nebo je to možná tím, že originál je francouzský...a já nejsem zrovna člověk, který by miloval francouzštinu. Umím navíc říct asi tak dvě věty a tři slova, když moc, takže by to ani nemělo žádný zvláštní smysl v originále sledovat. Ale tím jsme se zase dostali někam jinam.
Celkově mi připadá film po všech stránkách výborný a dávám všechny palce nahoru. Doporučit ho můžu každému, kdo se chce podívat na něco s roztomilým humorem bez jakékoliv smrti nebo násilí.

P.S. Pokud jste to viděli, napište mi, kdo je vaše oblíbená postava a jestli máte nějakou neoblíbenou scénu.
Moje oblíbené postavy jsou Augustýn a Kryšpín. Nemám ráda tu scénu s kouzelným nápojem - nevím proč. Mamka se zase nemůže koukat na část, kdy Mikuláš se svými kamarády uklízí dům. Což taky naprosto chápu.