Pravopisné chyby aneb lekce češtiny

25. září 2015 v 15:09 | fluttershine |  Tipy
Ahoj :-) O tomhle článku jsem už nějakou dobu uvažovala, ale teď jsem si na něj zase vzpomněla, tak ho realizuju. Ano. Opravdu se budu zabývat pravopisem. Co k tomu říct? Třeba to, že mě hrozně vytáčí, jak se v rádoby vědeckých textech objevují chyby, za které by se styděl páťák. Nebo někteří učitelé...kteří nezvládají shodu podmětu s přísudkem. Prosím, řekněte mi někdo, jak někdo takový může učit malé děti pravopis. Protože já to nechápu.
Tak či tak, netvrdím, že já sama zvládám pravopis dokonale. O tom, abych psala správně s, z, čárky a velká písmena, popřípadě slova, která neznám, si můžu nechat jen zdát. Sice to většinou odhadnu, v některých případech se taky seknu, někde je to snadné. Ale ve kterém "datumu" ses narodil, to je na mě silné kafe...snad datu, ne? Vždyť se to i blbě vyslovuje, když to čtete. "Dvoum" medvědům. Dvěma medvědům. A tečka.
Anebo shoda přísudku s podmětem. Ti páni spali, ty ženy spaly, jen ty děti byly ještě vzhůru. Když nevíte, řekněte si, jestli jsou to ti, ty, nebo ta. Vážně to funguje. I když znám lidi, co mají vysokou školu a tohle neznají. Spousta lidí se ohání svým vysokoškolským titulem a pak se ukáže, že jejich znalost češtiny je ubohá. Samozřejmě, že jsou složitější případy, ale když chcete, aby si děti něco přinesly, je na konci ypsilon, děkuji pěkně. Když je víc podmětů, je tam měkké i, když se tam vyskytuje rod mužský životný, pokud mě paměť neklame.
Vyjmenovaná slova. Plivnout ani vidět tam nejsou, dokonce tam nejsou ani slova k nim příbuzná. Pokud vidíte tvrdě, asi je
někde problém.
Názvy měsíců s velkým písmenem. Ne, ani náhodou.
Upřímně řečeno mě pravopisné chyby odrazují od čtení, bojím se, abych se mi v paměti neukotvilo to, jak je to špatně. Chápu, že nikdo nemá absolutní znalost, ale když se mě v podstatě v desáté třídě kamarádka zeptá, jestli je spadnout se s nebo se z (příklad, nevím, jestli to bylo konkrétně toto), samozřejmě, že na ni koukám s otevřenou pusou, že to neví.
A pro ty, kterým pravopis nejde: nesmutněte. Pravidla českého pravopisu jsou k dispozici i na internetu.
P.S. Neberte ten článek osobně, naštvali mě jiní :D :D Pokud jste si ale jistí, že se vás některý z uvedených bodů týká, přeju mnoho krásně strávených chvilek nad pravopisnými cvičeními.

Krásný víkend! Snad se sem ještě dostanu a nebudu na vás tak zlá :D :D

27.9.2015: ááá, už jsem si vzpomněla na další častou chybu, nesprávné tvary zájmena já :D Je to takhle:
2. pád a 4. pád: mě
3. pád: mi/mně
6. pád: mně
Tohle je velice časté. U některých případů je dokonce stejná věta, ale jiný pád, protože je to jiná situace. Třeba:
Volal jsi mě? (když někdo NA NĚKOHO volal)
Volal jsi mně/mi? (když někdo NĚKOMU volal)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Margareth Margareth | Web | 25. září 2015 v 15:15 | Reagovat

Přesně! Třeba mě štve, když si čtu na Wattpadu nějaké amatérské příběhy s x chybami v jednom slově a autor/ka to ospravedlňuje s roztomilým odůvodněním, že měla málo času a nestihla to kontrolovat :D Taky neříkám, že nedělám chyby, ale žirafa s tvrdým y je trochu silné kafe :D

2 fluttershine fluttershine | 27. září 2015 v 16:12 | Reagovat

[1]: To fakt někdo napíše, jo? Ty jo :D

3 Alda Alda | 25. října 2015 v 21:54 | Reagovat

Do you mean Čajová??? :-D  :-D  :-D  :-D

4 fluttershine fluttershine | 5. listopadu 2015 v 14:40 | Reagovat

[3]: Jo! :D

5 fluttershine fluttershine | 8. listopadu 2015 v 13:20 | Reagovat

Jo a ještě tip a typ -.-
Když někomu dáme tip, dáme mu řekněme radu.
Typ znamená druh něčeho.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama