Organizace času (rady, co funguje u mě)

9. září 2015 v 16:56 | fluttershine |  Tipy

Zdravím vás u dnešního článku, který jsem začala trošku netradičně obrázkem. Z googlu. Ale docela se mi ten budík líbil, takže proč ne. Napadl mě článek, který je svou podstatou vlastně užitečný, ale na internetu jsou jich strašné mraky a na youtube je také hromada videí. Logicky vzato, kdyby lidé nečetli tohle všechno, ušetřili by spoustu času. Něco jako když si hledáte, jak se co nejrychleji naučit, místo toho, abyste se to prostě naučili. Nebo si počítáte průměr, co by se stalo, kdybyste dostali to a to...
Konec keců, jdeme na organizaci času. Užijte si zbytek článku a bude mi ctí, když neusnete.

Já sama jsem strašný lenochod a dokopat se k tomu, abych něco dělala, se mi podaří tak zhruba den před termínem. A to je špatně, dost špatně. Proto myslím, že moje rady zvládne každý, pokud není být líný jeho hobby, do toho vám mluvit nebudu.

1) Diář.
Radím vám si ho pořídit, protože je to výborná věc, pokud to zvládáte bez něj, tleskám. Já bez něj ale nedám ani ránu. Něco mám udělat do tehdy a tehdy, tak si to tam zapíšu. Potom se podívám na ten týden/pár dnů dopředu a vidím - aha, tak tady musím udělat tohle, přinést tamto nebo se naučit támhleto. Navíc v tom úžasně vidíte, kdy si můžete dovolit zajít někam strávit víc času. Jednoduché.

2) Seznam úkolů.
Můžete si udělat tabulku, ve které bude sloupec úkol, datum (do kdy ho máte splnit) a splněno, ve kterém si uděláte fajfku, když ho uděláte. Krásně potom vidíte, co vám chybí udělat. Tohle ovšem můžete udělat i s diářem, jednoduše splněné věci škrtáte, ale jak by to potom vypadalo...
Z nějakého mně neznámého důvodu mě škrtání splněných úkolů hrozně moc motivuje.

3) To-do today
Jestli chcete, udělejte si seznam věcí, které ten daný den chcete stihnout. Potom budete mít večer radost, když uvidíte, kolik jste toho stihli.

4) Nenechávejte věci na poslední chvíli.
Tuhle radu jste určitě slyšeli už stokrát, ale je to pravda. Když máte hotovo, můžete se v klidu rozvalit na gauči v den, kdy se vaši spolužáci na poslední chvíli snaží sesmolit ten úkol. Navíc, když začnete dřív, budete mít víc času a bude to mnohem upravenější, no, zkrátka lepší.

5) Sledování sitcomů a televizních novin je ztráta času.
Stejně to sledujete jen proto, že chcete odsunout nějakou nezábavnou aktivitu (jako třeba já, když teď píšu tenhle článek). Televizní zprávy na jedničce ještě jdou, ale Televizní noviny na Nově...myslím, že všichni víme, jaké to je, když nás píchne vosa, nebo jsme schopni se víc obléknout, když se ochladí. Neberte si to osobně, já beru, že se každý musí něčím živit. Ale když vážně chcete ušetřit čas, můžete televizi klidně vypnout :D

6) Surfování po internetu.
Hrozný žrout času, myslím, že k tomu není třeba cokoliv dodávat.

7) Odpočiňte si.
Ne pořád, samozřejmě. Ale aby byla vaše práce efektivnější a neusínali jste nad učením (vlastní zkušenost xD), občas si odpočiňte. Udělejte si čas na nějaké své koníčky, než abyste jen přemýšleli nad školou/prací, jakože, ach můj Bože, zítra píšeme písemku, je sice půlnoc, ale já nemůžu jít spát, musím se učit. Tohle nemá smysl, další den byste nad tím testem usnuli. Nebo v práci, žádné negativní myšlení, nebo se o to aspoň pokuste, abyste nešli do práce/školy s myšlenkami na to, co všechno se dneska zase pokazí. Hm, ale to jsem zase odbočila od tématu organizace času, ačkoliv myslím, že to tak trochu souvisí. Když se do něčeho vrhnete s nadšením, půjde vám to lépe od ruky.

Momentálně mě nic dalšího nenapadá a taky netvrdím, že moje rady jsou naprosto univerzální. Vždycky se najdou věci, které MUSÍTE udělat na poslední chvíli, protože dřív jste o nich nevěděli. Nebo odsouváte věci tím, že si píšete, co byste neměli odsunout. xDD
Upomínky v telefonu jsem nezmínila schválně, ne každý má zapnutý pořád mobil a nemusel by se na něj podívat nebo tak něco.
Doufám, že vám něco z mých "rad" pomohlo a neuspala jsem vás, to bych nerada :) Pokud máte vy nějaký další tip, určitě mi ho napište do komentářů, ráda se podívám.
Mějte se hezky!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Andrea Andrea | E-mail | 14. září 2015 v 13:58 | Reagovat

Díky za článek! Od sebe jenom doplním, že mi ještě pomáhá time tracking. Běžící stopky mě nutí lépe se soustředit a neztrácet čas na blbosti. Jen si představte, že zaznamenáváte čas na projektu "Flákání". :-?
Time trackingových aplikací je celá řada. Já třeba používám českou appku primaERP - https://www.primaerp.com/cs_cz/

2 fluttershine fluttershine | 14. září 2015 v 21:18 | Reagovat

[1]: Aha, tak to je zajímavé, to jsem ani neznala :-)

3 Elis Elis | 5. prosince 2017 v 0:15 | Reagovat

Bez toho aniž bych si zapsala denní úkoly to už fakt nedávám. Ale zase nepoužívám diář, ale mám na to aplikaci Todoist. Pěkně popsána je třeba zde - https://www.hardyn.cz/todoist-me-zatim-nejlepsi-todo-manager/ . Fakt to má něco do sebe, když je tam možnost si nastavit i opakovatelné činnosti.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama